Viis sammu kõige sobilikuma binokli leidmiseks

2021-05-28
Foto: Therese Asplund

Pole vahet, kas lähete metsa jalutama, jahile, purjetama või eksootilisele safarile - Focus Sport Optics binoklite valikust leiate garanteeritult igaks tegevuseks sobivaima. Teie vajadustele vastava parima binokli valimine võib toodete mitmekesisuse tõttu osutuda keeruliseks – lubage anda teile mõned näpunäited parima valiku tegemiseks.

1. Millised on teie vajadused?

Esmatähtis on silmas pidada seda, mille jaoks te binoklit vajate. Kas selleks on looduse jälgimine ühepäevasel retkel, linnuvaatlus, jahipidamine või merel navigeerimine? Esimene reegel: parim binokkel on see, mis on teil kaasas. Teisisõnu, ärge soetage endale liiga suurt ja rasket binoklit, mis jääb hiljem seetõttu koju riiulile.

2. Milline binokli mudel ja suurus on teie jaoks kõige sobilikum?

Esiläätse läbimõõdu järgi saab binokleid jagada kolmeks: kompaktsed, keskmise suurusega ja suured binoklid.

Kompaktsed binoklid

Esiläätse läbimõõt on vahemikus 18 … 28 mm. Väiksed ja kerged binoklid, mida alati endaga kaasas kanda – taskus või vööle kinnitatuna. Kompaktbinoklid on parimad siis, kui plaanite neid kasutada päevasel ajal või liikudes võimalikult vähese varustusega.

Keskmise suurusega binoklid

Esiläätse läbimõõt on vahemikus 30 … 50 mm – need on valgusjõulisuse ja kaalu ideaalseks kompromissiks. Neid binokleid on mugav kasutada ning nad sobivad enamike tegevuste puhul, nagu näiteks jahipidamine, linnuvaatlus või jalutuskäigud looduses.

Suured binoklid

Esiläätse läbimõõt ületab 50 mm. Need binoklid tagavad stabiilse, detailirikka ja valgusjõulise kujutise – ideaalne siis, kui teil on vaja midagi vaadelda hämaras või pikema aja jooksul. Meie valikust leiate ka mudeleid, millel on suur suurendus, mis võimaldab teil objekti väga lähedale tuua. Suured binoklid on loomulikult ka raskemad ja seetõttu on neid hea kasutada statiivile kinnitatuna. Tulenevalt suurusest kasutatakse neid binokleid pigem statsionaarsetes vaatluskohtades - paadis, autos või metsaonnis.

3. Milline on õige suurendusvõime?

Kui olete teinud valiku binokli esiläätse suuruse osas, on aeg mõelda suurenduse peale. Väiksema suurendusega kaasnevad sama esiläätse läbimõõdu korral laiem vaateväli ja parem nähtavus hämaras. Lisaks on kuni seitsmekordse suurendusega binoklit kergem stabiilsena hoida, kui istute kõikuvas paadis või kõnnite tempokalt.

Vastandina on suurema suurendusega võimalik vaadeldav objekt lähemale tuua, mis on loomulikult väga oluline näiteks linnuvaatluse käigus määramistunnuste nägemiseks. Teisalt muudab kitsam vaateväli otsitava objekti leidmise ja binokli stabiilsena hoidmise raskemaks. Suurem suurendus tähendab üldjuhul ka seda, et sama esiläätse läbimõõdu korral väheneb binokli valgusjõulisus. Kokkuvõtlikult:

  • 6-7x suurendusega binoklit on kerge stabiilsena hoida ja selle kujutis on valgusjõuline. Selline binokkel sobib eriti hästi kasutamiseks merel (7x50) ning väikse ja kompaktsena ka lastele esimese binoklina (Focus Junior 6x21).

  • 8-10x suurendus on kõige universaalsem - sobib loodushuvilistele, jahile ja linnuvaatlusele.

  • 10x ja suuremat suurendust soovitame kasutada linnuvaatlusel ning kaugete objektide detailseks uurimiseks.

4. Millise ehitusega prisma kasuks peaksite otsustama?

Binoklites kasutatakse valdavalt kahte tüüpi prismasid.

Porroprismad

Porroprismad on enam levinud klassikalistes binoklites ning neid binokleid on võimalik ära tunda nende W-kujulise väliskuju järgi. Neid mudeleid iseloomustab üldiselt laiem vaateväli ja ruumilisem kujutis. Nende tootmine on odavam ning seetõttu on nad ka taskukohasemad, kuid samas katusprismadega binoklitest suuremad ja raskemad.

Katusprismadega

Katusprismadega binoklid meenutavad kuju poolest H tähte. Nad on üldjuhul porroprismadega binoklitest kompaktsemad ja kergemad. Nende keerukam disain on ka põhjuseks, miks katusprismadega binoklid on üldjuhul porroprismadega binoklitest kallimad. Lisaks tasub meeles pidada, et mida täiuslikumate peegeldusvastaste katetega binokli te valite, seda selgem, teravam ja erksam on nähtav kujutis.


5. Kas tootele kehtib garantii?

Tootjapoolse garantii olemasolu muudab võimaliku probleemse binokli väljavahetamise palju lihtsamaks. Focus Sport Optics binoklitel on 5-aastane garantii. Mis tahes Focus Sport Optics binokli soetamisel võite olla kindel, et saate kvaliteetse toote ja ulatusliku garantii.

Hoolitsege oma binokli eest ja kasutage selle puhastamiseks õigeid vahendeid – puhastuslappi, -pintslit või spetsiaalset õhupumpa. Sobilikud tooted on saadaval hästivarustatud fotopoodides ja optikakauplustes.

Garantii ei rakendu binoklitele, mida on käsitsetud hoolimatult või kui toote käsitsemisel on kasutatud agressiivseid võtteid.

Registreeruge uudiskirja saamiseks

Saate osa tooteuudistest, inspiratsiooniartiklitest ja eipakkumistest.